Women in Business Law Awards - Americas

WINNERS 2020

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Latin America awards

Jurisdiction awards

Firm awards

Gender Diversity -

Latin America

TozziniFreire

Gender Diversity -

North America

Osler, Hoskin & Harcourt

Gender diversity -

International Firm

Sullivan & Cromwell

Diversity -

Latin America

Marval O’Farrell

Diversity -

North America

Osler, Hoskin & Harcourt

Diversity –

International Firm

Morrison & Foerster

Mentoring Programme -

Latin America

Guyer & Regules

Mentoring Programme -

North America

Fenwick & West

Mentoring Programme -

International Firm

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton

Work-Life Balance –

Latin America

Estudio Echecopar

 

Member Firm of Baker & McKenzie International

Work-Life Balance –

North America

Squire Patton Boggs

Work-Life Balance – International Firm

Weil, Gotshal & Manges

Pro Bono -

Latin America

Godoy & Hoyos Abogados SAS

Pro Bono -

North America

Fish & Richardson

Pro Bono -

International Firm

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton

Talent Management -

Latin America

Morgan & Morgan

Talent Management -

North America

Fenwick & West

Talent Management - International Firm

Greenberg Traurig

Women in Business Law -

Latin America

Marval O'Farrell Mairal

Women in Business Law -

North America

Smart & Biggar

Women in Business Law -

International Firm

Cleary Gottlieb Steen & Hamilton

Latin America practice -

International Firm

Milbank

Innovative -

International Firm

Akin Gump Strauss Hauer & Feld

Practice area awards

Rising star awards

Latin America awards

Jurisdiction awards

Firm awards

Practice area awards

Best in Antitrust and Competition 

Elaine Ewing - Cleary Gottlieb Steen & Hamilton

Best in Aviation

Freyda Mechlowicz - Milbank

Best in Banking and Finance

Barbara R Mendelson - Morrison & Foerster

Best in Capital Markets –

Debt

Michelle Gasaway - Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom

Best in Capital Markets – Equity

Cathy Clarkin - Sullivan & Cromwell

Best in Commercial Arbitration

Julie Bédard - Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom

Best in Copyright

 

Margaret A Esquenet - Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner

Best in Corporate Governance

Lyuba Goltser - Weil, Gotshal & Manges

Best in Cybersecurity

Kristin Linsley - Gibson, Dunn & Crutcher

Best in Energy, Natural Resources & Mining

Carolina Walther-Meade - Milbank

Best in Environment

Ursula Zavala Carlin - Rodrigo, Elias & Medrano Abogados

Best in Financial Regulation

Dana Fleischman - Latham & Watkins

Best in Insurance & Reinsurance

Stacey J. Rappaport - Milbank

Best in Investment Funds

Anastasia Rockas - Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom

Best in Labour and Employment

Wendy Johnson Lario - Greenberg Traurig

Best in Life Sciences

Lori G Cohen - Greenberg Traurig

Best in Litigation

Dorit Ungar Black - Holwell Shuster & Goldberg

Best in Media & Entertainment

Barbara Meili - Greenberg Traurig

Best in Mergers & Acquisitions

Elizabeth Cooper - Simpson Thacher & Bartlett

Best in Patents

Katherine A Helm - Dechert

Best in Private Equity

Shayla Harlev - Weil, Gotshal & Manges

Best in Product Liability

Diane Flannery - McGuireWoods

Best in Real Estate

Nancy M Olson - Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom

Best in Restructuring & Insolvency

Amy Caton - Kramer Levin Naftalis & Frankel

Best in Structured Finance

Sylvie A Durham - Greenberg Traurig

Best in Tax

Kim Blanchard - Weil, Gotshal & Manges

Best in Tax Dispute Resolution

Monica Biringer - Osler, Hoskin & Harcourt

Best in Technology

Bomi Lee - Fenwick & West

Best in Trademark

Susan Natland - Knobbe Martens

Best in Transfer Pricing

Luciana Rosanova Galhardo - Pinheiro Neto Advogados

Best in Wealth Management

Diana S C Zeydel - Greenberg Traurig

Best in White Collar Crime

Martine Beamon - Davis Polk & Wardwell

Rising star awards

Latin America awards

Jurisdiction awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Corporate

Saee Muzumdar - Gibson, Dunn & Crutcher

Finance

Hilary Dengel - Davis Polk & Wardwell

IP

Jessica Lynn Falk - Weil, Gotshal & Manges

Litigation

Lauren Tabaksblat - Brown Rudnick

Tax

Ariel Love - Fenwick & West

Latin America awards

Jurisdiction awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Latin America awards

Best Corporate Lawyer

Luciana Cossermelli Tornovsky - Demarest

Best Finance Lawyer

Lara Rios - Holland & Knight

Best IP Lawyer

Florencia Rosati - Beccar Varela

Best Litigator

Maria del Carmen Tovar - Baker McKenzie

Best Tax Lawyer

Isabel Laventure - Ferrere

Jurisdiction awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Latin America awards

Jurisdiction awards

Argentina

Marval O'Farrel Mairal

Brazil

TozziniFreire

Canada

Osler, Hoskin & Harcourt

Caribbean

Squire Patton Boggs

Chile

Correa Squella

Mexico

White & Case

Peru

Estudio Echecopar

 

Member Firm of Baker McKenzie International

Uruguay

Guyer & Regules

US – Midwest

Greenberg Traurig

US – North East

Weil, Gotshal & Manges

US – West

Fenwick & West

US – South

Akin Gump Strauss Hauer & Feld