Women in Business Law Awards - Europe
Women in Business Law Awards - Europe

WINNERS 2020

WINNERS 2020

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Jurisdiction awards

Innovation awards

Firm awards

Gender Diversity - National Firm

Wolf Theiss

 

Visibility of Female Lawyers; Women Associates; Contribution to diversity; Step Up Equal Opportunities & Next Generation

Mentorship Programme - National Firm

Wolf Theiss

 

Senior Lawyer Mentoring; WoMentoring; Mentorship Programmes

Minority Women Lawyer – National Firm

Arthur Cox

 

Alliance

Pro Bono -

National Firm

Herzog Fox & Neeman

Talent Management - National Firm

Arthur Cox

 

Arthur Cox Career Development and Talent Management Programmes

Work-Life Balance – National Firm

Schellenberg Wittmer

 

Maternity Leave Transition Policies; Remote Working; Flexible career; Ladies only Dinners; Enhanced Maternity Facilities; Policies for New Fathers

Women in Business Law - National Firm

DORDA Rechtsanwälte

Gender diversity -

International Firm

Baker McKenzie

 

Senior Female Peer Network; Women leading the Charge; Women's Committee; Women Connect; The BakerWomen Istanbul Committee

Mentorship Programme - International Firm

Reed Smith

 

Women's Initiative Gender Equality Programme at Reed Smith (WINRS)

Minority Women Lawyer – International Firm

Dechert

 

Alliance

Pro Bono -

International Firm

Dentons

 

Women; Minorities/migrants

Talent Management - International Firm

Dentons


Women's advancement committee; Women's advancement strategy

Work-Life Balance – International Firm

Clifford Chance


Parental leaves and remote working, Family Club

Women in Business Law - International Firm

Baker McKenzie

Practice area awards

Rising star awards

Jurisdiction awards

Innovation awards

Firm awards

Practice area awards

Best in Aviation

Victoria Koob, Holland & Knight

Best in Banking and Finance

Caroline Clemetson, Schellenberg Wittmer

Best in Capital Markets – Debt

Maria Soares do Lago, Morais Leitão Galvão Teles Soares da Silva & Associados

Best in Capital Markets – Equity

Maura McLaughlin, Arthur Cox

Best in Commercial Arbitration

Wendy J Miles QC, Twenty Essex

Best in Competition and Antitrust

Suyong Kim, Hogan Lovells

Best in Copyright

 

Lydia Mendola, Portolano Cavallo

Best in Corporate Governance

Nieves Briz, Dentons

Best in Energy, Natural Resources, and Mining

Carola Antonini, Chiomenti

Best in Environment

Ewa Rutkowska-Subocz, Dentons

Best in Financial Regulation

Ezra Zahabi, Akin Gump Strauss Hauer & Feld

Best in Insurance and Reinsurance

Aisling Gannon, Eversheds Sutherland

Best in International Trade

Davina Garrod, Akin Gump Strauss Hauer & Feld

Best in Investment Funds

Diala Minott, Paul Hastings

Best in Labour and Employment

Margarita Karpenko, DLA Piper

Best in Life Sciences

Francine Brogyányi, DORDA

Best in Litigation

Sharon Daly, Matheson

Best in Mergers & Acquisitions

Katinka Middelkoop, Allen & Overy

Best in Patents

Penny Gilbert, Powell Gilbert

Best in Privacy and Data Protection

Jane Finlayson-Brown, Allen & Overy

Best in Private Equity

Katja Butler, Skadden Arps Slate Meagher & Flom

Best in Product Liability

Mariana Soares David, Morais Leitão Galvão Teles Soares da Silva & Associados

Best in Project Finance

Filipa Morais Alcada, Morais Leitão Galvão Teles Soares da Silva & Associados

Best in Real Estate

Agnieszka Stankiewicz, Greenberg Traurig

Best in Restructuring & Insolvency

Anna Maria Pukszto, Dentons

Best in Shipping and Maritime

Catia Fernandes, Morais Leitão Galvão Teles Soares da Silva & Associados

Best in Structured Finance and Securitisation

Corinne Schot, Baker McKenzie

Best in Tax

Catarina Belim, Belim Legal Services

Best in Tax Litigation

Sandra Hazan, Dentons

Best in Technology, Media, and Telecommunications

Ruth Hunter, Matheson

Best in Trademarks

Manon Rieger-Jansen, Bird & Bird

Best in Transfer Pricing

Catherine O’Meara, Matheson

Best in Trusts and Estates

Tina Wüstemann, Bär & Karrer

Best in White Collar Crime

Caroline Black, Dechert

Rising star awards

Jurisdiction awards

Innovation awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Corporate

Andrea Giger, Niederer Kraft Frey

Finance

Niamh O’Shea, Maples Group

IP

Bethan Hopewell, Powell Gilbert

Litigation

Deirdre O’Mahony, Arthur Cox

Tax

Elga Reanna Tozzi, Niederer Kraft Frey

Jurisdiction awards

Innovation awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Jurisdiction awards

Austria

DORDA Rechtsanwälte

Benelux

NautaDutilh

France

Debevoise & Plimpton

Germany

Gleiss Lutz

Iberian

Morais Leitão Galvão Teles Soares da Silva & Associados

Ireland

Arthur Cox

Israel

Herzog Fox & Neeman

Italy

Portolano Cavallo

Nordic

Vinge

Switzerland

Niederer Kraft Frey

UK (International Firms)

Dentons

Innovation awards

Firm awards

Practice area awards

Rising star awards

Jurisdiction awards

Innovation awards

Women in Business Law Innovation Firm of the Year

Schellenberg Wittmer